Gansus yumenensis rekonstrukcióHa mostanság Kínáról madarak okán esik szó, akkor hajlamosak vagyunk elsőrorban madárinfluenzára gondolni (na nem éppen véletlenül), vagy esetleg a címben említett gasztronómiai különlegességre. Most azonban itt a remek alkalom, hogy tágítsuk világképünket, ugyanis egy újabb remekbe szabott madárfosszília került elő az északnyugati Gansu tartományból.

A 110 millió éves Gansus yumenenis az eddig feltártak közül a legősibb modern madárnak számít, azaz az Euornithes csapat legrégebbi tagjának. Ez a csoport abban különbözik (főleg) a Krétát domináló, de 65 millió éve a dinoszauruszokkal együtt a múltba vesző Enantiornithes csoportba tartozó ún. "ellentétes madaraktól" (korábban ezek közül lelték a legtöbb maradványt egy másik kínai lelőhelyen), hogy egyik lábcsontjuk, a tarsometatarsus másképpen forrt össze.

Gansus csontváz - SciAm.com A Gansus anatómiai jellegei kétségtelenné teszik, hogy egy modern madárról van szó, mellcsontja és "nyerő-csontja" szinte megkülönböztethetetlen ma is élő rokonaiétól. Tollaik szintén közel azonosak a ma élő madarakéval. Ami azonban különösen érdekes, hogy jólláthatóan alkalmazkodott a vízi életmódhoz - akárcsak számos más ősi "modern" madár, azaz valószínűsíthető, hogy a modern madarak vízi életmódhoz alkalmazkodott fajokból jöttek létre. Szárazföldi radiációjuk valószínüsíthetően az Enanthiornithes kipusztulása után következett be - az azonban, még nem teljesen világos, hogy mi tette lehetővé, hogy az említett csoport tagjaival elentétben a Gansus szerő madarak túléljék a Kréta végi nagy kihalási hullámot.

(Ha valamit elírtam, vagy kihagytam, azt remélem, hogy primavis kartács majd rövid úton helyreigazítja :-).)


You, H, Lamanna, MC, Harris, JD, Chiappe, LM, O'Connor, J, Ji, S, Lü, J, Yuan, C., Li, D, Zhang, X, Lacovara, KJ, Dodson, P, Ji, Q (2006) A Nearly Modern Amphibious Bird from the Early Cretaceous of Northwestern China. Science 312: 1640-1643.