Az aktuális Economist tudományrovatában figyeltem fel erre a cikkre amely hamarosan a Proceedings of the Royal Society-ben fog megjelenni, egyelőre csak online érhető el.
A szexuális szelekció fontosságát az egyes fajok evolúciójában már maga Darwin is felismerte. Klasszikus példa a hím pávák tolldísze, a lugasépítő madár hímjeinek magatartása. Ezek mind olyan jellegek, amelyek valószínűleg a szexuális szelekció során jöttek létre. Az említett cikk szerzői azonban egy újszerű példával álltak elő.
Az állatok párzási rendszerei három kategóriába sorolhatók: teljes monogámia, csak hímekre jellemző promiszkuitás (gondoljunk pl. a rozmárok, vagy gorillák "háremeire"), illetve mind hímekre, mind nőstényekre kiterjedő promiszkuitás (utóbbiban a legnagyobb az ún. "spermakompetíció", s mivel az egyes nőstények több hímmel is párosodnak, szószerint az a hím lesz fittebb, ergo adja tovább nagyobb sikerrel a génjeit, amelyik több hímivarsejt temelésére képes). Az egyik olyan csoport, ahol mind a három rendszer előfordul, viszonylag közeli rokon fajok között, a denevéreké. Éppen ezért ideális csoportot képeznek, arra, hogy megvizsgáljuk a szexuális szelekció hatását a különböző párzási rendszerekben. Az említett cikk szerzői egy érdekes elmélettel álltak elő: mivel az agy és a herék az emlősök testének igen energiaigényes szervei, azokban a fajokban ahol nagy a már említett spermakompetíció, elképzelhető, hogy a szexuális szelekció hatására több energia fog fordítódni a herék fejlődésére mint az agyéra. Több mint háromszáz denevérfaj adatainak összehasonlítása alapján a következők derültek ki: a monogám párkapcsolatban, vagy háremekben éldegélő hímeknek viszonylag nagy agyuk és kisebb heréik vannak, mint a harmadik csoportban levőknek. Vagyis a jelek szerint valóban elképzelhető, hogy az utóbbi fajok hímjeiben a szexuális szelekció (érthető okokból), a nagyobb, így több "anyag" termelésére képes heréket preferálta, és ennek az energetikai árát az agyuk méretében fizették meg. Kétségetelen, hogy ez is egy út a nagyobb fitnesz elérésére... ;-)))


Pitnick S, Jones KE, Wilkinson GS (2005) Mating system and brain size in bats. Proc. R. Soc. B. Epub, doi: 10.1098/rpsb.2005.3367