Az aktuális Népszabadságban a Tudományos Világfórumon részt vevő Lax Péterrel készített interjút és a Hargittai István előadásáról írt beszámolót olvasgatva egyszer csak megakad a szemem:

"Ma a tudós felelőssége abban nyilvánul meg, hogy a biotechnológia nemcsak fantasztikus erejű fegyverek megalkotását teszi lehetővé, amelyektől máris félnünk kell, hanem amelyekre már ma gondolni kell, holott ezek az eszközök még nem is léteznek. Nem biológiai és nem vegyi fegyverekről beszélek, hanem kifejezetten biotechnológiai fegyverekről, amelyek képesek megváltoztatni génállományunkat, embereket szolgává, rabszolgává "butítani", vagy átalakítani tulajdonságaikat, szaporodási, tanulási képességeiket, tehát egy rettenetes veszéllyel nézünk szembe és ha ezzel nem foglalkozunk, akkor készületlenül érhet minket - hangsúlyozta a professzor."
Minden tiszteletem Hargittai Istváné és az idézett résztől eltekintve számomra az egész nyilatkozata nagyon szimpatikus, de itt ezzel együtt a legvisszafogottabb amit mondani tudok, hogy (amennyiben valóban ezt mondta, lásd később) túl sok sci-fit olvasott.

Ugyanis egy ilyen "biotech-fegyver" mai ismereteink szerint teljesen utópisztikus. Igaz, valóban rendelkezésünkre áll az emberi genom (durva) szekvenciája és halad az emberek közti variációt feltérképező HapMap project is, felvetve a hosszú távon talán reális veszélyt, hogy egyes csoportokra jobban ható biológiai fegyvert fejleszthet ki valaki (mint ahogy ma is ismertek olyan gyógyszerek, amelyek egyes népcsoportok esetében hatásosabbak). DE: ahhoz, hogy a genomot megváltoztathassa ez a "fegyver" retrovírus alapú kellene legyen. Ezzel az a gond, hogy egyrészt cseppfertőzéssel terjedő retrovírust tudtommal (szerencsére) nem ismer a tudományt, másrészt pedig ez a virális "fegyer" igencsak kétélű lenne. Kétélű, mert annyira azért az egyes népcsoportok nem különböznek egymástól, hogy a vírus molekuláris evolúciója ne tudná áthidalni ezt a távolságot. Így könnyen lehet (sőt, szerintem igencsak valószínű), hogy akárcsak néhány nap/hét múlva egy ilyen vírus már nemcsak a célzott csoportot tizedelné, hanem szinte minden mást is. Emellett hab a tortán, hogy Hargittai kifejezetten komplex tulajdonságokat említ (tanulás, intelligencia, szaporodás), amelyeket nem egy magányos gén szabályoz, hanem általában számos génből álló összetett szabályozó rendszerek (melyeket nem is értünk teljesen). Azaz igen valószínűtlen, hogy találnánk egyetlen olyan gént amely befolyásolásával olyan mértékű viselkedésbeli változást lehetne elérni, mint amire az idézet utal.

Ui: Mivel Jula személyében beépített informátorunk is van a happeningen, az Ő beszámolója alapján pontosítanom kell. Az inkriminált idézet minden valószínűség szerint nem hangzott el, egyszerűen a Népszabi tudósítója engedte szabadjára a fantáziáját, kiszínezve amit hallott. Csak reménykedni tudok, hogy az illető személye nem egyezik meg a lap ismeretterjesztő cikkeiért felelős szerkesztőjével.... :-/