Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Darwin nap - 2007

Egész pontosan Darwin 198. szülinapja van ma és szorgalmas munkának köszönhetően, erről már magyar nyelvű honlap is megemlékezik. Ez a www.darwinnap.hu, remek kis programajánlóval.

A világszerte megszervezésre kerülő ezernyi programból, még egy kívánkozik megemlítésre, hiszen jól példázza a "vallás vs. evolúció" fals dichotómiáját. Az Evolution Sunday alkalmából az Egyesült Államok mindegyik államában, illetve Kanadában, Ausztráliában, Nigériában és az Egyesült Királyságban megrendezett istentiszteleteken a tudomány és a vallás közös elfogadását szorgalmazták a gyülekezetek.

9 Tovább

Szemük láttára

Itt van ez a kis Index cikk, aszonnya: "Az akciójátékok javítják a látást". Fair enough, hiszen a nagyobb tudományos portálok is hasonló címmel futatták a kutatást: "Action computer games can sharpen eyesight" (na ja, hiszen bevallottan onnan lett másolva a cikk ;-)).

A gond, mind a magyar, mind az angol verzióban ezután kezdődik, ugyanis a látást elkezdik keverni a szemmel. "A jó szem titka a rendszeres akciójátékozás", folytatódik a cikk, ami már erősen kétséges, hogy igaz-e - nagy valószínűséggel egyébként nem, és hogy objektív legyek, a cikk végén az indexesek maguk is tesznek erre egy utalást.

Ugyanis a szemünk, bár érzékeli a fényt, azt elektomos impulzusok formájában azonnal továbbítja (a jobb oldali látótérből érkező infót a bal agyféltekébe és vice versa), nem nagyon bíbelődik a feldolgozásával. Ez már az agy egyes specializált területeinek a feladata, pl. az ún. látókéregé (visual cortex), ahol aztán megszületik meg a látásérzet is. Ez az a terület, ami a szóbanforgó kísérletben valszleg "fejlődést" mutatott a bejövő vizuális információ-dömping hatása alatt (bár meg kell jegyezzem, hogy ez itt személyes intuíció, mert az eredeti cikk még nem elérhető), hiszen plaszticitása már korábbról is ismert.

A látókéreg sok emlősfaj újszülöttjeiben még nincs teljesen kifejlődve (a klasszikus kísérleti állat e területen a macska) és pont a kezdeti hetekben bejövő vizuális információk hozzák létre azokat az idegi kapcsolatokat, amelyek révén később értelmezni tudjuk azt, amit érzékelünk, magyarán nem csak nézünk, de látunk is. Ez a folyamat az oka annak is, hogy a kisbabák, bár szemüknek nincs szervi baja, a születés után csak néhány héttel kezdik el látva érzékelni a környező valóságot.

A szemre visszakanyarodva, még azt kell emlékezetben tartsuk, hogy a legakciódúsabb játék is egy fix távolságra játszódik a szemünktől, vagyis a szemmozgatásban illetve a fókuszálásban szerepet játszó szemizmok szinte egyáltalán nem "tornáznak". Ezt meg csak tetézi a folyamatos sugárzás (ami a legalacsonyabban sugárzó képernyők esetében sem nulla); szóval az akciójátékokban keresni a jó szem titkát több mint naivságnak tűnik számomra.

(Az illusztráció Steven Lehar munkáját dícséri.)

2 Tovább

Az inzulinja az anyjáé

Az anyai mikrokimerizmus azt az egészen különleges jelenséget jelöli, amikor a terhesség alatt a tápanyagokon kívül az anya egyes sejtjei is átkerülnek a magzatba, beépülve annak szöveteibe. A folyamat miértje és a mikéntje egy kicsit rejtélyes, de ötletek azért már vannak.

A közelmúltban egy seattlei csoport arra figyelt fel, hogy az egyes típusú cukorbetegségben szenvedő gyerekek szervezetében különösen nagy a mikrokimerizmus aránya.

(A cukorbetegség ezen formája egy autoimmun rendellenességen alapul: a szervezet immunrendszere bekattan és elpusztítja saját inzulin termelő béta-sejtjeit, ami természetesen inzulinhiányhoz vezet. Mivel az inzulin fő funkciója, hogy rávegye a sejteket a cukrok felvételére (amelyek aztán energiaforrásul szolgálnak), a cukorbetegek vércukorszintje megnő, miközben maguk a sejtjeik "éheznek".)

Ráadásul a mikrokimerizmus egy egészen különleges formája érhető tetten: az anyai sejtek az újszülött hasnyálmirigyébe vándorolnak és ott béta-sejtekké alakulnak. (A mellékelt ábrán a nyíl egy anyai sejtet jelöl, amelyet a két X kromoszóma - piros pöttyök - különböztet meg a hím szervezet saját sejtjeitől, amelyek természetesen egy X és egy Y (zöld pötty) kromoszómával rendelkeznek.) Ez két értelmezési lehetőségre ad alkalmat. Egyrészt lehet, hogy a mikrokimerizmus okozza magát a betegséget, vagyis az integrálódó anyai sejtek váltják ki az össze béta-sejt elpusztítását okozó immunválaszt. Másrészt azonban az sem kizárt, hogy a betegség miatt növekszik meg a mikrokimerizmus mértéke, vagyis az anya szervezetéből átkerülő, feltehetőleg pluripotens sejtek a cukorbeteg magzat hasnyálmirigyébe jutva osztódnak és inzulint kezdenek termelni, megpróbálva ezzel kipótolni az alacsony inzulin-szintet.

Jelenleg nem egészen egyértelmű, hogy mi a pontos helyzet, de úgy tűnik, hogy az utóbbinak van nagyobb valószínűsége. Ugyanis semmi sem mutat arra, hogy az anyai sejteket (amelyek genetikailag értelemszerűen különböznek a gyerek sejtjeitől) nagy ütemben pusztulnának, vagyis kifejezett célpontjai lennének az immunválasznak. S ha ez megerősítést nyer, akkor a jelenség kihasználásával a jövőben lehetőség nyílhat a cukrobetegek kezelésére is.


Nelson, JL, Gillespie, KM, Lambert, NC, Stevens, AM, Loubiere, LS, et al. (2007) Maternal microchimerism in peripheral blood in type 1 diabetes and pancreatic islet beta cell microchimerism. PNAS 104: 1637-1642.
1 Tovább

És mégis miattunk melegszik a Föld


Elkészült az ENSZ klímaváltozást elemző bizottságának, az IPCC-nek (Intergovernmental Panel on Climate Change) legújabb jelentése a bolygónkat érintő talán legégetőbb kérdésről. A kiadvány több mint százharminc ország több ezer kutatójának hat éves munkáját összegzi, és minden eddiginél világosabban kimondja, hogy a globális klímaváltozás valós és nagyon valószínű (értsd több mint 90% az esélye), hogy az emberi tevékenység egy fontos tényezője a változásnak.


Néhány fontosabb következtetés kicsit részletesebben:

  • a légkör szén-dioxid (CO2) koncentrációja az ipari forradalom előtti 280 ppm-ről 2005-re 379 ppm-re emelkedett - ez utóbbi érték pedig messze magasabb, mint az elmúlt 650,000 évben bármikor (korábban a természetes ingadozással max 300 ppm-t ért el);

  • hasonló utat járt be (bár arányaiban kevésbé felelős a felmelegedésért) a metán koncentráció: ez 715 ppb-ról 1774 ppb-re emelkedett (a korábbi bő fél millió évben a 320 és 790 közötti tartományban ingadozott);

  • a 19. sz. közepe óta a hőmérséklet átlagban 0.76 C-t emelkedett a szárazföldön, és ezt arányaiban hasonló melegedés kísérte mind a troposzférában, mind az óceánok mélyén;

  • mindkét féltekén összességében csökkent a gleccserekkel ill. hóval fedett területeke mértéke, és az olvadás lehet az egyik legfontosabb oka a tengerszint emelkedésének (ez 1961-2003 között ~1.8 mm/év volt, de az utóbbi években felgyorsult, így 1993-2003 között már ~3.1 mm/év-re tehető; a teljes 20. század alatt 17 cm-t emelkedett a világtengerek szintje);

  • a felmelegedés különösen erősen érintette az arktikus régiót, ahol az utóbbi száz évben a hőmérséklet a globális átlag duplájával növekedett és ez az oka a jégpáncél 2.7%-os, éves csökkenésének;

  • a szélsőséges időjárási események világszerte gyakoribbakká váltak az utóbbi 50 évben (erősebb szelek, gyakoribb és hoszabb aszályos periódusok, különösen a trópusokon és szubtrópusokon);

  • az előző megfigyelések, minden ellenkező híresztelés ellenére, nem magyarázhatóak egyedül a természetes ingadozással (a képen a kék sáv mutatja, hogy hol állnánk az emberhez kapcsolódó folyamatok nélkül - a rózsaszín pedig, hogy hol állunk valójában).

 

És, hogy mit várhatunk? Olvadást, tengerszint emelkedést, hőhullámokat, erősődő viharokat továbbra is, plusz a Golf-áramlat lelassulását. Az optimista becslés (ha az emberiség növekedése a század közepéig leáll - ez egyébként reális-, plusz átállunk környezetbarát módszerekre) ~+1.8 C fok a 21. sz. végéig, a pesszimista ~+4.0 C. Az utóbbi egyszerűen katasztrófális (pl. a Földön élő fajok fele kihal), de az előbbi sem leányálom: ne feledjük, hogy ez kétszeresét, azaz +3.6 C-ot jelent a sarkokon, márpedig amikor 125,000 éve tartósan 3-5 C-al melegebb volt arrafele, a tengerek szintje 4-6 m-el magasabban volt, mint most.

Szóval időszerű lenne elkezdeni tenni-venni, hogy minimalizáljuk azt ami ránk vár, mert a defetista és patópálos hozzáállás nem fest valami ragyogó jövőt a következő generációk elé.

Azok számára is van egy jóhírem akik a "biztos csaltak az adatokkal és az egész nem is igaz" tábort gyarapítják: a legnagyobb republikánus - és ennek megfelelően az ExxonMobil bőkezűségét élvező - think-tank, az American Enterprise Institute (AEI) tízezer dollárt ajánlott fel a jelentés következtetéseit kvázi megcáfoló kutatóknak. Szóval csak hajrá. Igazság szerint az egész világnak az lenne a legjobb, ha kiderülne, hogy az egész hír nem több egy 2,500 kutató által nyomatott hoaxnál, csak sajnos ennek durván a nullába tart az esélye...

35 Tovább

Beleláttak a fejébe

A jelek szerint újabb felvonással gazdagodott a az Indonéziában fellelt Homo floresiensis maradványok körül zajló "hobbit háború".

Ugyanis az említett csontok felfedezése óta gyakran személyeskedébe hajló vita alakult ki a leleteket feltáró kutatók és egy rivális indonéz professzor köré csoportosulók között arról, hogy a csontok valóban egy eddig ismeretlen, de mára már kihalt hominid fajról tanúskodnak, vagy egyszerűen egykor a szigeteken élő emberi pigmeus törzs egy, kisfejűségben (microcepháliában) szenvedő tagjának maradványai.

Az augusztusi posztom apropójául szolgáló cikk szerzői utóbbi magyarázatot preferálták, de most itt van a válasz, ugyancsak a PNAS hasábjain (amit a kritikusok, természetesen szkeptikusan fogadtak). Az új tanulmány készítői több microcephalikus agyat hasonlítottak össze a H. floresiensis-nek tulajdonított koponya (LB1) belsejével. Az eredmény (szerintük) egyértelmű: bizonyos kulcsjellegekben (pl. a kisagy kitüremkedése), az LB1-agy éppen olyannak mutatkozott, mint a normális emberi agyak (csak épp kicsiben) és nem mutatta a microcephalia patológikus jegyeit.   

A legegyértelműbb bizonyíték pro ill. kontra, mint arra korábban magam is utaltam (na nem mintha ez bárhol számítana ;-)), a mitokondriális DNS vizsgálat lenne. A neadnervölgyi genomot is szekvenáló, Svante Pääbo laborjában próbálkoztak is ilyesmivel (és ha már 40,000 éves koponyákból sikerült, a 18,000 év igazán bagatelnek tűnik), de nem sok szerencsével. Sajnos a nedves, meleg éghajlat igencsak kedvez a DNS lebomlásának, így az eddigi leletekből már nem sok mindent lehetett izolálni.

Szóval egyelőre nem tudjuk biztosan, hogy létezetek-e "hobbitok" vagy sem. De a Flores-en és a környező szigeteken idén újból elinduló ásatások remélhetőleg előbb-utóbb pontot tesznek a történet végére.

Bővebben (ismét) John Hakws és Carl Zimmer blogjaiban.


Falk, D, Hildebolt, C, Smith, K, Morwood, MJ, Sutikna, T, et al. (2007) Brain shape in human microcephalics and Homo floresiensis. PNAS doi: 10.1073/pnas.0609185104
Powledge TM (2006) What Is the Hobbit? PLoS Biol 4(12): e440 doi:10.1371/journal.pbio.0040440
0 Tovább

tg-cbmass-20121025

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek