Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Új "tollas dinó" Kínából

(primavis kollega vendégposztja következik)

Az ÉK- Kinában található Liaoning tartomány tollas dinoszauru-szokról már  világszerte ismert mezozoikumi lelőhelyei újabb „csodalényt” szolgáltattak. Ráadásul  ez jóval idősebb is az eddigi leleteknél, hiszen korát 155-159 millió évre becsülik.

A majdnem komplett csontvázú, holló méretű s szinte teljesen tollakkal borított maradvány az Anchiornis huxleyi nevet kapta és a Liaoning Őslénytani Múzeum tulajdonát képezi.

Lelőhelye Daxishan településen található (Jianchang megye) és a Tiaojishan Formációhoz tartozik. Ez utóbbit a Középső-Jura – Felső-Jura  határára helyezik, s a lelet is a Felső-Jura legalsó emeletének (Oxfordi) felel meg. Tehát valamennyivel idősebb a közismert bajorországi solnhofeni palarétegek koránál, amelyeket kb. 150 millió évre becsülnek (Tithoni emelet) s amelyekből az első Archaeopteryx leletek származnak.

Az új tollas lény rendkívüli hasonlatosságot mutat a nála jóval fiatalabb (125 millió éves) Microraptor-ral, elsősorban az alsó végtag tollakkal való borítottságát illetően.

Csonttani jellegzetességeit illetően a Troodontiákhoz sorolandó, számos hasonlóságot mutatva a Dromaeosauridákkal, de az Archaeopteryx-el is.

Tollazatát  tekintve, a felső végtag autopódiumán (=manus, vagyis kéz) 11, a lábszárcsonton 12-13, míg a „csüdön” 10-11 nagy tollra emlékeztető képződmény található. S természetesen, a hosszú farok tájékot is nagyjából hasonló tollak szegélyezik.

A „szárnyon”  levő „evezőtollak” vitorlái a Micoraptor-nél és az Archaeopteryx-nél találhatóakkal szemben nem aszimmetrikusak és az I-rendűek hosszabbak, mint a II-rendűek (a kézen lévőket az alkaron elhelyezkedőkhöz viszonyítva). Hasonló tollak találhatóak az alsó végtagon is. A lábszáron levők hosszabbak lévén, mint a lábközépcsonton („csüd”) található s arra merőleges elhelyezkedők. Hasonló, de jóval rövidebb tollak borítják az ujjakat is, egészen a karmokig. Ez is egyedi jelleg és ismeretlen a többi tollas dinoszaurusznál.

Pihe- és pehelyszerű tollak  találhatóak a test többi részén, a többi tollas dinoszauruszhoz hasonlóan.

A jellegek alapján a szerzők a leletet az ősi Dromaeosauridákhoz  és azoknak is az ősi Troodontia-típusához sorolják. Szerintük az előbbi csoport közös tőről fakadna a madarakhoz vezető Archaeornithes csoporttal. (ld. kladogram)

A cikk természetesen nem maradt visszhang nélkül és a folyóirat legújabb számában Lawrence Witmer máris siet kijelenteni, hogy ez a lelet is bizonyítja a madarak dinoszauruszokból való eredetét. Ez természetesen akkor lenne igaz, ha az Archaeopteryx, amelyet a dinoszaurusz-madár eredet hívei konzekvensen madárnak tartanak, tényleg az is lenne. Csak hát, mint már a „Madarak” poszthoz csatolt tanulmányomban kifejtettem, ez egyre kevésbé tűnik valószínűnek.

Mindenesetre, az Anchiornis felfedezése ismét  bizonyítja, hogy a teropodák közt nemcsak a Rex-hez hasonló óriás ragadozók, hanem apró termetűek is voltak*, valamint azt is, hogy a tollazat igen hamar megjelent  az állatvilágban, ráadásul a hüllők nem is csak egy csoportjánál. Mivel a tollazat funkciói hasonlóak kellett legyenek (védelem, hőszabályozás, költés, ivari kétalakúság biztosítása), nincs miért csodálkozni azon, hogy megjelenési formái sem különböznek jelentősen. Természetesen, lehet következtetni a hosszabb, gerinccel ellátott, evezőtollakhoz hasonló képletekből a repülési képességekre is, de tudomásul kellene venni, hogy azokhoz a tollakon kívül más jellegek létére is szükség van. Valamennyi kistermetű, hosszú tollképletekkel fedett végtagú, dinoszaurusz-típus képes lehetett persze sikló-vitorlázó repülésre, de a valódi madarakra jellemző aktív repüléshez már több kell. De ezeket a csonttani (hiszen a zsigerekre nem hivatkozhatunk, mivel nem maradtak fenn) jellegeket  egyetlen tollas dinoszaurusznál, de még az Archaeopteryx-nél sem találjuk meg. Viszont már megvannak a legalsó krétából (144 millió évtől) már ismert valódi madaraknál (Ornithurae-Neornithes).

Mindebből , bárki levonhatja a megfelelő konklúziókat!

(* dolphin megj.: a közelmúltban előkerült "mini T-Rex" arra enged következtetni, hogy a Rex-vonal esetében a megnagyobbodott testméret csak később szerzett jelleg.)
Witmer, LM (2009) Palaeontology: Feathered dinosaurs in a tangle. Nature 461: 601-602.
Hu D, Hou L, Zhang L, Xu X (2009) A pre-Archaeopteryx troodontid theropod from China with long feathers on the metatarsus. Nature 461: 640-643.
2 Tovább

Ardipithecus ramidus

A humán paleontológiában nem ritka, hogy egy régi lelet nagy port kavar fel, de ezúttal nemcsak a fosszília kora az, ami miatt a felfedezés "réginek" minősíthető, hanem konkrétan előásásának pillanata is. Tim White és csapata 17 éve bukkant az Ardipithecus ramidus maradványaira, és néhány egész rövid publikációtól eltekintve, azóta is kvázi rejtegetik a világ szeme elől, hogy megfelelően tanulmányozhassák (jó munkához idő kell, ugye). CT rekonstrukció, izotópos vizsgálat, anyám tyúkja - mindent csináltak vele kb., amit elképzelni lehet. Most azonban lehull a fátyol "Ardiról": a mai Science nem kevesebb mint 11 cikkben foglalkozik a hominid őssel és egykori életterével, és külön weboldalt szentel a témának.

Ardi 4.4 millió éve élt, ami azt jelenti, hogy a lelet kb. 1 millió évvel idősebb, mint Lucy és a "korkülönbség" a jellegek szintjén is fellelhető. Lucy lábainak felépítése annyiban nagyon "emberi" volt, hogy nagy lábujjukat már nem tudták szembefordítani a talpukkal, ellentétben a ma élő csimpánz fajokkal. Ardi esetében azonban ez még nem figyelhető meg.

Ennek ellenére, azonban Ardi nem csimpánz és nem is csimpánz ős volt. Méretben hasonlított a csimpánzokra (kb. 120 cm magas és 50 kg volt; agykoponyájának mérete is kb a csimpánzokkal megegyező lehetett), de számos jellege alapján (pl. viszonylag kis szemfogak) már biztosan állítható, hogy egy hominid ősről van szó, és még csak nem is a két közeli rokon főemlős közös őséről.

Az egyik ilyen érdekesség, hogy az Ardipithecus keze egyáltalán nem mutatja jelét a kézfejen járásnak, ami a csimpánzok és gorillák jellegzetessége. Ebből több következtetés is levonható, de amit a szerzők favorizálnak az az, hogy az eddigi közmegegyezéssel ellentétben a főemlősök közös őse nem a kézfején járt, hanem .... hogyan is? Na, ez egy picit bizonytalan. Valószínűleg képes volt a két lábon járására, de csak módjával: futni pl. egész biztosan nem tudott, és az is valószínűsíthető, hogy nem obligát két lábon járó volt. (Zárójelben, de ez egyben azt jelenti, hogy a csimpánzokban és a gorillákban egymástól függetlenül alakult ki a kézfejen járás mozgásformája.)

A lelet külön érdekessége, hogy egy fosszíliákban egyénként is igen gazdag rétegből bukkant elő. Közel 6000 más fosszília került elő a környezetéből (csigák, kis emlősök, madarak, fák, magvak), amelyek segítségével az élőhelyének teljes ökológiáját rekonstruálni tudjuk. A legfontosabb következtetés, hogy ez a hely nem a szavanna volt. Ez szintén szembe megy az aktuális konszenzussal, de a fosszilis flóra és fauna vitathatatlanul erdőre utal.

Mit jelent Ardi az "emberré válás" szemszögéből? Nos, drámai bejelentésre ne tessék számítani. Azt már eddig is tudtuk, hogy a Homo sapiens felé vezető fa igencsak gazdag ágakban, mára már kihalt vonalakban (hogy a két leghíresebbet említsem: a neandervölgyi ember és a "hobbit"). Az Ardopithecus ramidust három féle képpen illeszthetjük be a kirakósba: vagy csak egy a Homo génusz felé mutató köteg egyik eleme a sokból (1. hipotézis), vagy az Australopithecusok elődje, és ebből kifolyólag  a mi közvetett ősünk is (2. hipotézis), de azt sem lehet kizárni, hogy egy eddig ismeretlen "vakvágány" előörse (3. hipotézis). Előbb utóbb, újabb leletek előkerülésével remélhetőleg ez tisztázódni fog.

Bővebben a témáról John Hawks blogjában lehet olvasni, illetve lásd az alábbi tíz perces kis videót.

 




5 Tovább

Richard Dawkins: The Times interview

1 Tovább

Tükörgének

Amit ma a különböző modellorganizmusok fejlődésbiológiájának genetikájáról tudunk, azt elsősorban az elmúlt bő 25 év genetikai screenjeinek köszönhetjük. Ha pedig ezekről beszélünk, akkor nem lehet nem megemlíteni Christiane Nüsslein-Volhard úttörő munkásságát, aki előbb Eric Wieschaus-al karöltve lenyomta a ma már tankönyvek lapjait tarkító, legendás ecetmuslica fejlődés-screent (amiért később, teljesen megérdemelten, megosztott Nobel-díjat kaptak), azóta pedig szinte folyamatosan, újabb és újabb zebrahal screenek felett bábáskodik. Legutóbbi nekifutásban, egy egyébként egyre telítődőbb mezőnyben, sikerült ismét eredetit alkotnia: kivételesen nem olyan mutációknak eredt a nyomába, amelyek a korai embrionális fejlődési rendellenességeket okoznak, hanem olyan mutációkat keres, amelyek a felnőtt jellegek változását okozzák. Halakról lévén szó, ez elsősorban pikkelyekkel és mintázatokkal kapcsolatos dolgokat jelent, ami unalmasan, az embertől végtelenül elvonatkoztatottnak hangzik talán, de persze nem az: a legtöbb pikkely-fejlődésben érintett génnek fontos szerepe van az emberi kültakaró származékok (pl. haj, fogak, izzadság mirigyek) kialakulásában is.

A screen elején lelt pikkely-mutánsokról például kiderült, hogy ugyanazon, ectodyplasin függő útvonalban hibádznak, mint a pikkely nélküli tüskés pikók, vagyis kvázi laboratóriumi körülmények között, sikerült a természetes szelekciót reprodukálni.

A csoport legutóbbi cikke, egy másik pikkely-mutánst vesz górcső alá, az ún. "tükör dániót" (spiegeldanio - spd), amely onnan kapta a nevét, hogy a halak kinézete nagyon emlékeztet a tükörpontyok (angolul mirror carp) pikkelytelenségére: amint a baloldali képen jól megfigyelhető, a pikkelyzetet vörösre festő ún. alizarin-festés mindkét esetben az oldalsó pikkelyek szinte teljes hiányát igazolta.

A mutáció térképezése aztán kiderítette, hogy egy növekedési faktor-receptort kódoló génben az fgfr1-ben következett be a mutáció: a fehérje aktivitásához fontos aminosav cserélődött ki, ezzel a receptor elvesztette az aktivitását.

Mivel mint szinte minden jelátviteli útvonal komponens, az Fgf1r is általában nélkülözhetetlen a fejlődéshez (mutáns egerek, de akár medaka halak is elpusztulnak az embriogenezis során), kisebb fejvakarást okozott, hogy a zebrahalakban miért csak ennyire enyhe hatást lehet megfigyelni. A teljes genom közelebbi vizsgálata, azonban kézenfekvő magyarázatot adott mindenre: egy génduplikáció következtében a zebrahalaknak két fgfr1 génje van van (fgfr1a és fgfr1b) és mivel a mutáció csak az előbbiben van, az utóbbi képes kompenzálni a hiányát. (Ha mindkét gén kiütjük, akkor az embrionális fejlődés során elpusztulnak a halak.)

Persze ezek alapján jó kérdés, hogy az fgfr1b miért nem kompenzál a pikkelyekben is. A válasz azonban nem túl bonyolult: a két gén szinte mindig egy helyen fejeződik ki, de csak szinte - pont a pikkelyek jelentik a kivételt. Ezekben az fgfr1a jellegzetesen ott fejeződik ki, ahol a pikkely növekedése történne (lásd mellékelt ábrán mind a vadtípus (C), mind a spd (D) esetében), ellenben az fgfr1b nem található meg. Jól mutatja mindez, hogy a gén és genomduplikációk miként adhatnak táptalajt a szelekciónak: olyan gének esetében, amelyek számos jellegért felelnek, a duplikátum (vagy az eredeti) szabadon változhat, mert sokkal kevesebb baj származik belőle, s időnként akár valami jó is kisülhet a dologból.

A "tükör" fenotípus molekuláris okának ismeretében, logikusnak tűnhet azon is elfilózni, hogy a tükörpontyokkal való hasonlóságnak, hasonló genetikai okai vannak-e.

Rövidre fogva a történetet: igen. A zebrahalakkal egyébként viszonylag közeli rokon tükörpontyok esetében az emberi szelekció, a jelek szerint kétszer, egymástól függetlenül, ugyanezt az fgfr1a gént "lelte meg". (Megj.: itt egy picit egyszerűsítek, mert a pontyokban egy extra genomduplikáció miatt két fgr1a gén van, fgfr1a1 és fgfr1a2, de eleve csak az előbbi működőképes, és ebben vannak a szóbanforgó  mutációk is a tükörpontyok esetében.) Egyik esetben egy deléció miatt 37 aminosav hiányzik a fehérjetermékből (ami így persze működésképtelen lesz), a másik esetben pedig egy másik konzervatív aminosav megváltozása nullázza le a receptor funkcióját.

(A cikk magyar vonatkozása, hogy a tükörpontyok Keszthelyről, a Pannon Egyetem Georgikon karán tanító Bercsényi Miklóstól származnak.)       


Rohner N, Bercsényi M, Orbán L, Kolanczyk ME, Linke D, Brand M, Nüsslein-Volhard C, Harris MP. (2009) Duplication of fgfr1 Permits Fgf Signaling to Serve as a Target for Selection during Domestication. Curr. Biol. doi:10.1016/j.cub.2009.07.065
6 Tovább

Lement a zománc

Pszeudogénekről, vagyis olyan szekvenciákról, amelyek egykor aktív géneket kódoltak, de mára elvesztették funkciójukat, már többször ejtettünk szót a blogban, természetesen nem véletlenül. Mint azt már korábban is hangsúlyoztam, kevés jobb bizonyítéka létezik az evolúciónak: ezek a gének olyan szervek kialakításában vettek részt, amelyek ugyan jelen voltak adott állat őseiben, de ma már hiányoznak, így a gének is fölöslegessé váltak, s ennek megfelelően általában degenerálódtak.

Jó példa erre a fogzománc kialakításában résztvevő egyik fehérjét kódoló gén, az ENAM, ami - és ezt már lehetett tudni korábban is - a foggal nem rendelkező sziláscetek esetében pszeudogénesedett. Egy új tanulmány ugyanezt a gént piszkálja meg a többi olyan méhlepényes emlős fajban, ahol evolúciósan vagy a fogzománc, vagy maguk a fogak elvesződtek. Pl. a táplálkozásukban a nyelvükre "támaszkodó" hangyászokban (lásd fenti koponya).

Az eredményeket az alábbi ábra összesíti: azokban a fajokban ahol nincs fog, vagy van, de zománca nincs (a faj név előtti kis ikonokat kell bogarászni) az ENAM génben minden esetben vagy egy korai STOP-kodon lelhető fel egyszerű pontmutációk miatt (bálna fajok), vagy ún. frame-shift mutációk (gyakorlatilag hárommal nem osztható számú bázispár törlődése, vagy beszúródása) miatt a gén leolvasási kerete elromlott, értelmetlenné vált és számos STOP kodont tartalmaz - ezt függőleges fekete vonalak jelölik (a fajnév után, kis csillag előtt levő számok az így létrejövő STOP kodonoknak a számát mutatják, az utána következő szám pedig a homológ szekvencia teljes hosszát).   


A tudomány szépsége persze az, hogy nemcsak megmagyaráz megfigyeléseket, hanem segítségével tesztelhető predikciókat is készíthetünk. Jelen esetben felhasználhatjuk a pszeudogének azon tulajdonságát, hogy már nem védi őket a szelekció (nincs miért védenie, mert terméküknek soha nem lesz semmilyen szerepe az állat életében), így a mutációk szabadon terjedhetnek el rajtuk. Mivel a "mutálódás" üteme kvázi állandó, a mutációk száma és természete alapján megjósolhatjuk, hogy kb. mikor élhetett az adott csoport fogzománccal rendelkező őse. S mivel a zománc a legellenállóbb anyagok egyike, jó eséllyel kell találni a megfelelő rétegekben olyan fosszíliákat, amelyek megfelelnek ennek a predikciónak. A Tiktaalik esetében már bejött a hasonló logika, így most a paleontológusokon a sor, hogy megleljék a szóbanforgó átmeneteket.  


Meredith RW, Gatesy J, Murphy WJ, Ryder OA, Springer MS (2009) Molecular Decay of the Tooth Gene Enamelin (ENAM) Mirrors the Loss of Enamel in the Fossil Record of Placental Mammals. PLoS Genet 5(9): e1000634. doi: 10.1371/journal.pgen.1000634.
7 Tovább

tg-cbmass-20121025

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek